🪻🍀 Jarní dárek SLEVA 5% na vše. Použijte slevový kupón: JARO. 🍀🪻 Zavřít
Volejte +420 604 444 909 (Po-Pá 9-17 h.)
Měna: 
Košík je prázdný

Kdo vynalezl deštník aneb historie deštníků

Nosíte v deštivém počasí deštník, nebo je to pro vás něco nepředstavitelného a přebíháte mezi kapkami? Napadlo vás někdy, kdo s tímto praktickým pomocníkem přišel? Historie deštníků je velmi zajímavá a ta klíčová data jsme sepsali do krátkého článku.

Historie deštníku je fascinující a sahá až do starověku. První deštníky se objevily před více než 4 000 lety v historické oblasti Mezopotámie v západní Asii. Původně však sloužily jako slunečníky pro ochranu před horkým sluncem. Byly vyrobeny z těžkých materiálů, jako je dřevo a kůže, a používaly se spíše jako symboly moci a prestiže než jako praktické nástroje. To dokazují první vyobrazení deštníku – slunečníku v čínských malbách. Na samotném začátku to byl tedy spíše módní doplněk, který byl spojován s vysokou pozicí ve společnosti.

V Číně se deštníky používaly už od 11. století př. n. l., a to jak pro ochranu před sluncem, tak i před deštěm. Čínské deštníky byly vyráběné z bambusu a hedvábí a zdobily se složitými vzory. Deštníky se staly důležitou součástí čínské kultury a symbolizovaly štěstí a prosperitu.

Do Evropy se deštníky dostaly pravděpodobně ve starověkém Řecku a Římě, ale teprve v 16. století se staly populárními v Itálii, Francii a Británii. Zpočátku byl považován pouze za dámský doplněk, který chránil ženy před deštěm. Angličtí muži jej postupně přijali v průběhu 18. století s Jonasem Hanwayem, který vedl éru pánských deštníků.

V roce 1701 vynalezl ve Francii Jean Marius kompaktní, skládací deštník, který však nebyl teleskopický. Teprve až v roce 1969 získal Bradford Philips první patent na svůj vynález skládacího deštníku. Teleskopický (skládací) deštník se zrodil až ve 20. století, a to díky Hansi Hauptovi v roce 1928.

Charles Le Brun - Kancléř Séguier při vjezdu Ludvíka XIV. do Paříže

Obr.: Charles Le Brun - Kancléř Séguier při vjezdu Ludvíka XIV. do Paříže.

V 18. a 19. století se deštníky staly dostupnější pro širší veřejnost. Začaly se vyrábět z levnějších materiálů, jako je ocel a bavlna. Následně se zdokonalovala i jejich konstrukce. Stávaly se více a více oblíbenějšími u evropské vyšší společnosti, v období Francouzské revoluce se dokonce staly módním doplňkem. Řemeslníci zaměřili svou práci na rukojeti a vytvářeli tak umělecká díla zušlechťováním a tvarováním holí z prestižních materiálů, jako bylo ebenové dřevo. Tyto materiály byly často drahé, a tak se v 19. století deštníky staly kousky, které přitahovaly pozornost.

Gustave Caillebotte, Paris Street, Rainy day, 1877

Obr.: Gustave Caillebotte, Paris Street, Rainy day, 1877.

V roce 1830 založil jistý pan James Smith v Londýně první specializovaný obchod s deštníky s názvem James Smith and Sons. Deštníky se vyráběly v malé dílně v zadní části obchodu a poté se prodávaly zákazníkům v přední části.

V roce 1851 pak Samuel Fox vynalezl lehkou ocelovou konstrukci, která je dodnes základem moderních deštníků. James Smith II byl jedním z prvních výrobců deštníků, kteří používali Foxovy konstrukce a jeho podnikání se rozrostlo do bodu, kdy se musel přestěhovat do větších prostor na londýnskou New Oxford Street 53, kde obchod, téměř nezměněný, zůstal dodnes.

James Smith and Sons obchod s deštníky, Londýn New Oxford Street

Obr.: James Smith & Sons Umbrella Shop, New Oxford Street, London, fotograf Justin Cormack.

Obchod na 53 New Oxford Street je z velké části nezměněn a je dokonalým příkladem viktoriánského designu výloh. Zůstává jednou z dominant centrálního Londýna a černošští taxikáři i místní obyvatelé mu běžně říkají "The Umbrella Shop".

Deštníky se tak staly běžnou součástí oblečení pro muže i ženy. V tomto období se také deštníky staly dostupnějšími pro širší veřejnost, a to díky technologickému pokroku a masové výrobě.

V současnosti existuje mnoho různých druhů deštníků, od skládacích deštníků, které se vejdou do kabelky, až po velké holové a golfové deštníky. Vyrábí se z různých materiálů, především pak z odolných směsí oceli a uhlíku, hliníku a sklolaminátu. Na střechy deštníků se používají polyesterové tkaniny a také PVC.

Zde je několik zajímavostí o deštnících:

  • Největší deštník na světě má průměr 10 metrů.
  • V Anglii se každý rok prodá více než 7 milionů deštníků.
  • Deštník je v mnoha kulturách symbolem štěstí.
  • V některých kulturách se deštník používá jako náboženský symbol.

Deštník je praktický a stylový doplněk, který má bohatou historii. Ať už ho používáte k ochraně před deštěm nebo sluncem, vždy vám pomůže udržet se v suchu a pohodlí. Je to také módní doplněk, který může doladit náš outfit. Dostupné jsou v široké škále barev, materiálů i moderních vzorů.

TIP: Víte, že i deštníky slaví svůj mezinárodní den? Připadá na 10. únor. Tento den oslavuje historii, kulturu a význam deštníků.

20. 2. 2024 11:08

Nezmeškejte naše nové kolekce, soutěže i slevy!

Způsob platby a dopravy

KvalitníDeštníky.cz na Firmy.cz

Více než 2000 odběrných míst v České republice a na Slovensku

Spolupracujeme: Umělé vánoční stromky